Raport Q4 2026
Vidis poprawia rentowność (marża EBIT i netto rosną o >1,5 p.p. r/r) mimo spadku sprzedaży o 3,0% narastająco — efekt dyscypliny kosztowej, nie wzrostu wolumenu.
Wydźwięk
Pozytywny
Brak zmiany prognoz
VDS
Raport Q4 2026
Przychody
20 984 284 PLN
— r/r
Zysk netto
-258 582 PLN
— r/r
EBITDA
-286 318 PLN
— r/r
Wolne przepływy pieniężne (FCF)
-1 431 823 PLN
— r/r
Podsumowanie
Teza inwestycyjna
- Kapitał własny skonsolidowany rośnie r/r (+2,27 mln zł) i spółka generuje dodatni FCF narastająco (+1,83 mln zł) przy niskim CAPEX — model dystrybucyjny jest mało kapitałochłonny.
- OCF w samym IV kwartale był ujemny (-1,42 mln zł) z powodu odbudowy zapasów pod sezonowo mocniejszy kolejny kwartał — sygnał do monitorowania, nie od razu red flag.
- Raport zawiera niespójność metodologiczną: komentarz Zarządu (rozdz. 7) opisuje wyniki jednostkowe, podczas gdy dokument tytułowany jest jako skonsolidowany — liczby w tekście i w tabelach się różnią.
- Struktura grupy jest przejrzysta (Vidis + OmniAV GmbH w Niemczech + Projekcja sp. z o.o.), a wyłączenie nieaktywnej spółki Retlab z konsolidacji jest w pełni uzasadnione i ujawnione.
Przeczytaj pełną analizę
Dane finansowe są dostępne dla wszystkich. Pełna analiza — ocena zarządu, komentarz, ryzyka i pełna narracja — jest dostępna po założeniu konta lub zalogowaniu.
Finanse
BETA
VDS · Q4 2026
| Metryka | Q4 2026 | Q4 2025 | Δ r/r | YTD 2026 | Δ r/r | Rodzaj wartości | Segment | Pewn. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody | 20 984 284 | — | — | 101 257 003 | — | raportowana | — | 1,00 |
| EBITDA | -286 318 | — | — | 5 670 902 | — | wyliczona | — | 0,90 |
| EBIT | -875 240 | — | — | 3 377 691 | — | raportowana | — | 1,00 |
| EBT | -525 572 | — | — | 2 928 170 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zysk netto | -258 582 | — | — | 2 295 339 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Amortyzacja | 588 922 | — | — | 2 293 211 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Koszty odsetkowe | 225 564 | — | — | 869 844 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Podatek dochodowy | — | — | — | 632 832 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Liczba akcji (podstawowa) (mln units) | 2,42 | — | — | — | — | raportowana | — | 0,80 |
| Marża EBITDA | — | — | — | 5,6% | — | wyliczona | — | 0,90 |
| Marża EBIT | — | — | — | 3,34% | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Marża netto | — | — | — | 2,27% | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Gotówka | 3 418 470 | — | — | — | — | raportowana | — | 0,90 |
| Kapitał własny | 22 374 733 | — | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Aktywa ogółem | 47 104 206 | — | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Aktywa obrotowe | 35 309 374 | — | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 21 100 248 | — | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zobowiązania długoterminowe | 3 315 852 | — | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zapasy | 22 688 632 | — | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Przepływy operacyjne (CFO) | -1 421 698 | — | — | 2 038 351 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Nakłady inwestycyjne (CapEx) | 10 125 | — | — | 211 825 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Wolne przepływy pieniężne (FCF) | -1 431 823 | — | — | 1 826 526 | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Konwersja FCF | — | — | — | 32,21% | — | wyliczona | — | 0,85 |
| ROE | 10,81% | — | — | — | — | wyliczona | — | 0,85 |
| ROA | 4,64% | — | — | — | — | wyliczona | — | 0,85 |
| Wskaźnik płynności bieżącej | 1,67x | — | — | — | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Wskaźnik płynności szybkiej | 0,6x | — | — | — | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Wskaźnik płynności gotówkowej | 0,16x | — | — | — | — | wyliczona | — | 0,90 |
| Pokrycie odsetek | — | — | — | 3,88x | — | wyliczona | — | 0,90 |
| Wzrost przychodów r/r | — | — | — | -3,03% | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Wzrost EBITDA r/r | — | — | — | 42,86% | — | wyliczona | — | 0,90 |
| Wzrost EBIT r/r | — | — | — | 86,47% | — | wyliczona | — | 1,00 |
| Wzrost zysku netto r/r | — | — | — | 978,75% | — | wyliczona | — | 0,50 |
| Zmiana marży EBITDA r/r | — | — | — | 1,8 p.p. | — | wyliczona | — | 0,85 |
| Zmiana marży EBIT r/r | — | — | — | 1,6 p.p. | — | wyliczona | — | 0,90 |
| Zmiana marży netto r/r | — | — | — | 2,52 p.p. | — | wyliczona | — | 0,90 |
Q4 2026 · Δ r/r
Przychody
20 984 284
—
20 984 284
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 101 257 003
- Δ r/r
- —
EBITDA
-286 318
—
-286 318
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 5 670 902
- Δ r/r
- —
EBIT
-875 240
—
-875 240
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 3 377 691
- Δ r/r
- —
EBT
-525 572
—
-525 572
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 2 928 170
- Δ r/r
- —
Zysk netto
-258 582
—
-258 582
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 2 295 339
- Δ r/r
- —
Amortyzacja
588 922
—
588 922
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 2 293 211
- Δ r/r
- —
Koszty odsetkowe
225 564
—
225 564
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 869 844
- Δ r/r
- —
Podatek dochodowy
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 632 832
- Δ r/r
- —
Liczba akcji (podstawowa)
(mln units)
2,42
—
2,42
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Marża EBITDA
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 5,6%
- Δ r/r
- —
Marża EBIT
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 3,34%
- Δ r/r
- —
Marża netto
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 2,27%
- Δ r/r
- —
Gotówka
3 418 470
—
3 418 470
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Kapitał własny
22 374 733
—
22 374 733
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Aktywa ogółem
47 104 206
—
47 104 206
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Aktywa obrotowe
35 309 374
—
35 309 374
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zobowiązania krótkoterminowe
21 100 248
—
21 100 248
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zobowiązania długoterminowe
3 315 852
—
3 315 852
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zapasy
22 688 632
—
22 688 632
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Przepływy operacyjne (CFO)
-1 421 698
—
-1 421 698
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 2 038 351
- Δ r/r
- —
Nakłady inwestycyjne (CapEx)
10 125
—
10 125
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 211 825
- Δ r/r
- —
Wolne przepływy pieniężne (FCF)
-1 431 823
—
-1 431 823
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 1 826 526
- Δ r/r
- —
Konwersja FCF
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 32,21%
- Δ r/r
- —
ROE
10,81%
—
10,81%
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
ROA
4,64%
—
4,64%
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wskaźnik płynności bieżącej
1,67x
—
1,67x
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wskaźnik płynności szybkiej
0,6x
—
0,6x
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wskaźnik płynności gotówkowej
0,16x
—
0,16x
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Pokrycie odsetek
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 3,88x
- Δ r/r
- —
Wzrost przychodów r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- -3,03%
- Δ r/r
- —
Wzrost EBITDA r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 42,86%
- Δ r/r
- —
Wzrost EBIT r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 86,47%
- Δ r/r
- —
Wzrost zysku netto r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 978,75%
- Δ r/r
- —
Zmiana marży EBITDA r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 1,8 p.p.
- Δ r/r
- —
Zmiana marży EBIT r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 1,6 p.p.
- Δ r/r
- —
Zmiana marży netto r/r
—
—
—
—
- Q4 2025
- —
- YTD 2026
- 2,52 p.p.
- Δ r/r
- —