Raport H1 2026
Powrót do zysku operacyjnego: EBIT 2,7 mln zł wobec straty 3,1 mln zł rok wcześniej, przy przychodach wyższych o 27% r/r (54,0 mln zł).
Wydźwięk
Neutralny
Brak zmiany prognoz
VGO
Raport H1 2026
Przychody
53,98 mln PLN
— r/r
Zysk netto
229 tys. PLN
— r/r
EBITDA
11,25 mln PLN
— r/r
Marża brutto
48,2%
— r/r
Podsumowanie
Teza inwestycyjna
- Portfel zamówień jednostki dominującej ponad trzykrotnie wyższy niż rok temu — to główny argument za przyspieszeniem w II półroczu.
- Akwizycja InfraRed Associates (8,4 mln USD) dała lokalną produkcję w USA, ale też 6,8 mln zł wartości firmy i wyższy dług.
- Emisja serii G za 63 mln zł (po dniu bilansowym) finansuje uruchomienie produkcji matryc podczerwieni i łagodzi presję na bilans.
- Zysk netto to zaledwie 0,2 mln zł; CAPEX 35,8 mln zł zjadł z nawiązką dodatni OCF, więc teza opiera się na realizacji projektów rozwojowych.
Przeczytaj pełną analizę
Dane finansowe są dostępne dla wszystkich. Pełna analiza — ocena zarządu, komentarz, ryzyka i pełna narracja — jest dostępna po założeniu konta lub zalogowaniu.
Finanse
BETA
VGO · H1 2026
| Metryka | H1 2026 | H1 2025 | Δ r/r | YTD 2026 | Δ r/r | Rodzaj wartości | Segment | Pewn. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Przychody | 53 975 | 93 012 | −42% | 53 975 | −42% | raportowana | — | 1,00 |
| Zysk brutto ze sprzedaży | 26 001 | 45 844 | −43,3% | 26 001 | −43,3% | raportowana | — | 1,00 |
| EBITDA | 11 247 | 9 435 | +19,2% | 11 247 | +19,2% | skorygowana | — | 1,00 |
| EBIT | 2 676 | -4 118 | +165% | 2 676 | +165% | raportowana | — | 1,00 |
| EBT | 838 | -6 803 | +112,3% | 838 | +112,3% | raportowana | — | 1,00 |
| Zysk netto | 229 | -15 095 | +101,5% | 229 | +101,5% | raportowana | — | 1,00 |
| Zysk na akcję (podstawowy) (PLN) | 0,26 | -17,26 | — | 0,26 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zysk na akcję (rozwodniony) (PLN) | 0,26 | -17,26 | — | 0,26 | — | raportowana | — | 1,00 |
| Amortyzacja | 7 464 | 13 553 | −44,9% | 7 464 | −44,9% | raportowana | — | 1,00 |
| Koszty odsetkowe | 1 703 | 3 116 | −45,3% | 1 703 | −45,3% | raportowana | — | 1,00 |
| Podatek dochodowy | 609 | 8 292 | −92,7% | 609 | −92,7% | raportowana | — | 1,00 |
| Liczba akcji (podstawowa) (units) | 874 799 | 874 799 | — | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Marża brutto | 48,2% | 49,29% | −1,1 p.p. | 48,2% | −1,1 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Marża EBITDA | 18,8% | 10,14% | +8,7 p.p. | 18,8% | +8,7 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Marża EBIT | 5% | -4,43% | +9,4 p.p. | 5% | +9,4 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Marża EBT | 1,6% | -7,31% | +8,9 p.p. | 1,6% | +8,9 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Marża netto | 0,4% | -16,23% | +16,6 p.p. | 0,4% | +16,6 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Marża amortyzacji | 13,8% | 14,57% | −0,8 p.p. | 13,8% | −0,8 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Gotówka | 9 936 | 5 956 | +66,8% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zadłużenie ogółem | 52 013 | 19 730 | +163,6% | — | — | raportowana | — | 0,95 |
| Dług netto | 42 077 | 13 774 | +205,5% | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Kapitał własny | 157 313 | 157 185 | +0,1% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Aktywa ogółem | 244 443 | 210 919 | +15,9% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Kapitał obrotowy | 28 501 | 24 583 | +15,9% | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Aktywa obrotowe | 64 075 | 51 305 | +24,9% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zobowiązania krótkoterminowe | 35 574 | 26 722 | +33,1% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zobowiązania długoterminowe | 51 556 | 27 012 | +90,9% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zapasy | 22 591 | 16 542 | +36,6% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Należności z tytułu dostaw i usług | 25 956 | 21 781 | +19,2% | — | — | raportowana | — | 1,00 |
| Zobowiązania z tytułu dostaw i usług | 6 738 | 5 812 | +15,9% | — | — | raportowana | — | 0,90 |
| Wartość firmy | 38 481 | 38 147 | +0,9% | — | — | raportowana | — | 0,90 |
| Kapitał własny (materialny) | 118 832 | 119 038 | −0,2% | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Przepływy operacyjne (CFO) | 8 860 | -7 573 | +217% | 8 860 | +217% | raportowana | — | 1,00 |
| Nakłady inwestycyjne (CapEx) | 35 803 | 11 520 | +210,8% | 35 803 | +210,8% | raportowana | — | 0,95 |
| Wolne przepływy pieniężne (FCF) | -26 943 | -19 093 | −41,1% | -26 943 | −41,1% | wyliczona | — | 0,70 |
| Konwersja FCF | -265,7% | -202,36% | −63,3 p.p. | -265,7% | −63,3 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Konwersja CFO | 87,4% | -80,26% | +167,7 p.p. | 87,4% | +167,7 p.p. | wyliczona | — | 0,70 |
| Wskaźnik płynności bieżącej | 1,8x | 1,92x | −0,12x | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wskaźnik płynności szybkiej | 1,17x | 1,3x | −0,13x | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wskaźnik płynności gotówkowej | 0,28x | 0,22x | +0,06x | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Pokrycie odsetek | 1,57x | -1,32x | +2,89x | 1,57x | +2,89x | wyliczona | — | 0,70 |
| Dług / kapitał własny | 0,33x | 0,13x | +0,2x | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Dług / aktywa | 0,21x | 0,09x | +0,12x | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Dług netto / kapitał własny | 0,27x | 0,09x | +0,18x | — | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wzrost przychodów r/r | 27,4% | 18,78% | — | 27,4% | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wzrost EBITDA r/r | 177,7% | 5,68% | — | 177,7% | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wzrost EBIT r/r | 185,5% | 7,44% | — | 185,5% | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wzrost zysku netto r/r | 108,6% | -286,16% | — | 108,6% | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wzrost EPS r/r | 119% | -286,13% | — | 119% | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Wzrost FCF r/r | -143,51% | — | — | -143,51% | — | wyliczona | — | 0,85 |
| Zmiana marży brutto r/r | -0,3 p.p. | -1,23 p.p. | — | -0,3 p.p. | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Zmiana marży EBITDA r/r | 10,2 p.p. | -1,26 p.p. | — | 10,2 p.p. | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Zmiana marży EBIT r/r | 12,4 p.p. | 1,25 p.p. | — | 12,4 p.p. | — | wyliczona | — | 0,70 |
| Zmiana marży netto r/r | 6,7 p.p. | -11,24 p.p. | — | 6,7 p.p. | — | wyliczona | — | 0,70 |
H1 2026 · Δ r/r
Przychody
53 975
−42%
53 975
−42%
- H1 2025
- 93 012
- YTD 2026
- 53 975
- Δ r/r
- −42%
Zysk brutto ze sprzedaży
26 001
−43,3%
26 001
−43,3%
- H1 2025
- 45 844
- YTD 2026
- 26 001
- Δ r/r
- −43,3%
EBITDA
11 247
+19,2%
11 247
+19,2%
- H1 2025
- 9 435
- YTD 2026
- 11 247
- Δ r/r
- +19,2%
EBIT
2 676
+165%
2 676
+165%
- H1 2025
- -4 118
- YTD 2026
- 2 676
- Δ r/r
- +165%
EBT
838
+112,3%
838
+112,3%
- H1 2025
- -6 803
- YTD 2026
- 838
- Δ r/r
- +112,3%
Zysk netto
229
+101,5%
229
+101,5%
- H1 2025
- -15 095
- YTD 2026
- 229
- Δ r/r
- +101,5%
Zysk na akcję (podstawowy)
(PLN)
0,26
—
0,26
—
- H1 2025
- -17,26
- YTD 2026
- 0,26
- Δ r/r
- —
Zysk na akcję (rozwodniony)
(PLN)
0,26
—
0,26
—
- H1 2025
- -17,26
- YTD 2026
- 0,26
- Δ r/r
- —
Amortyzacja
7 464
−44,9%
7 464
−44,9%
- H1 2025
- 13 553
- YTD 2026
- 7 464
- Δ r/r
- −44,9%
Koszty odsetkowe
1 703
−45,3%
1 703
−45,3%
- H1 2025
- 3 116
- YTD 2026
- 1 703
- Δ r/r
- −45,3%
Podatek dochodowy
609
−92,7%
609
−92,7%
- H1 2025
- 8 292
- YTD 2026
- 609
- Δ r/r
- −92,7%
Liczba akcji (podstawowa)
(units)
874 799
—
874 799
—
- H1 2025
- 874 799
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Marża brutto
48,2%
−1,1 p.p.
48,2%
−1,1 p.p.
- H1 2025
- 49,29%
- YTD 2026
- 48,2%
- Δ r/r
- −1,1 p.p.
Marża EBITDA
18,8%
+8,7 p.p.
18,8%
+8,7 p.p.
- H1 2025
- 10,14%
- YTD 2026
- 18,8%
- Δ r/r
- +8,7 p.p.
Marża EBIT
5%
+9,4 p.p.
5%
+9,4 p.p.
- H1 2025
- -4,43%
- YTD 2026
- 5%
- Δ r/r
- +9,4 p.p.
Marża EBT
1,6%
+8,9 p.p.
1,6%
+8,9 p.p.
- H1 2025
- -7,31%
- YTD 2026
- 1,6%
- Δ r/r
- +8,9 p.p.
Marża netto
0,4%
+16,6 p.p.
0,4%
+16,6 p.p.
- H1 2025
- -16,23%
- YTD 2026
- 0,4%
- Δ r/r
- +16,6 p.p.
Marża amortyzacji
13,8%
−0,8 p.p.
13,8%
−0,8 p.p.
- H1 2025
- 14,57%
- YTD 2026
- 13,8%
- Δ r/r
- −0,8 p.p.
Gotówka
9 936
+66,8%
9 936
+66,8%
- H1 2025
- 5 956
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zadłużenie ogółem
52 013
+163,6%
52 013
+163,6%
- H1 2025
- 19 730
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Dług netto
42 077
+205,5%
42 077
+205,5%
- H1 2025
- 13 774
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Kapitał własny
157 313
+0,1%
157 313
+0,1%
- H1 2025
- 157 185
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Aktywa ogółem
244 443
+15,9%
244 443
+15,9%
- H1 2025
- 210 919
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Kapitał obrotowy
28 501
+15,9%
28 501
+15,9%
- H1 2025
- 24 583
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Aktywa obrotowe
64 075
+24,9%
64 075
+24,9%
- H1 2025
- 51 305
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zobowiązania krótkoterminowe
35 574
+33,1%
35 574
+33,1%
- H1 2025
- 26 722
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zobowiązania długoterminowe
51 556
+90,9%
51 556
+90,9%
- H1 2025
- 27 012
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zapasy
22 591
+36,6%
22 591
+36,6%
- H1 2025
- 16 542
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Należności z tytułu dostaw i usług
25 956
+19,2%
25 956
+19,2%
- H1 2025
- 21 781
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Zobowiązania z tytułu dostaw i usług
6 738
+15,9%
6 738
+15,9%
- H1 2025
- 5 812
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wartość firmy
38 481
+0,9%
38 481
+0,9%
- H1 2025
- 38 147
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Kapitał własny (materialny)
118 832
−0,2%
118 832
−0,2%
- H1 2025
- 119 038
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Przepływy operacyjne (CFO)
8 860
+217%
8 860
+217%
- H1 2025
- -7 573
- YTD 2026
- 8 860
- Δ r/r
- +217%
Nakłady inwestycyjne (CapEx)
35 803
+210,8%
35 803
+210,8%
- H1 2025
- 11 520
- YTD 2026
- 35 803
- Δ r/r
- +210,8%
Wolne przepływy pieniężne (FCF)
-26 943
−41,1%
-26 943
−41,1%
- H1 2025
- -19 093
- YTD 2026
- -26 943
- Δ r/r
- −41,1%
Konwersja FCF
-265,7%
−63,3 p.p.
-265,7%
−63,3 p.p.
- H1 2025
- -202,36%
- YTD 2026
- -265,7%
- Δ r/r
- −63,3 p.p.
Konwersja CFO
87,4%
+167,7 p.p.
87,4%
+167,7 p.p.
- H1 2025
- -80,26%
- YTD 2026
- 87,4%
- Δ r/r
- +167,7 p.p.
Wskaźnik płynności bieżącej
1,8x
−0,12x
1,8x
−0,12x
- H1 2025
- 1,92x
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wskaźnik płynności szybkiej
1,17x
−0,13x
1,17x
−0,13x
- H1 2025
- 1,3x
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wskaźnik płynności gotówkowej
0,28x
+0,06x
0,28x
+0,06x
- H1 2025
- 0,22x
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Pokrycie odsetek
1,57x
+2,89x
1,57x
+2,89x
- H1 2025
- -1,32x
- YTD 2026
- 1,57x
- Δ r/r
- +2,89x
Dług / kapitał własny
0,33x
+0,2x
0,33x
+0,2x
- H1 2025
- 0,13x
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Dług / aktywa
0,21x
+0,12x
0,21x
+0,12x
- H1 2025
- 0,09x
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Dług netto / kapitał własny
0,27x
+0,18x
0,27x
+0,18x
- H1 2025
- 0,09x
- YTD 2026
- —
- Δ r/r
- —
Wzrost przychodów r/r
27,4%
—
27,4%
—
- H1 2025
- 18,78%
- YTD 2026
- 27,4%
- Δ r/r
- —
Wzrost EBITDA r/r
177,7%
—
177,7%
—
- H1 2025
- 5,68%
- YTD 2026
- 177,7%
- Δ r/r
- —
Wzrost EBIT r/r
185,5%
—
185,5%
—
- H1 2025
- 7,44%
- YTD 2026
- 185,5%
- Δ r/r
- —
Wzrost zysku netto r/r
108,6%
—
108,6%
—
- H1 2025
- -286,16%
- YTD 2026
- 108,6%
- Δ r/r
- —
Wzrost EPS r/r
119%
—
119%
—
- H1 2025
- -286,13%
- YTD 2026
- 119%
- Δ r/r
- —
Wzrost FCF r/r
-143,51%
—
-143,51%
—
- H1 2025
- —
- YTD 2026
- -143,51%
- Δ r/r
- —
Zmiana marży brutto r/r
-0,3 p.p.
—
-0,3 p.p.
—
- H1 2025
- -1,23 p.p.
- YTD 2026
- -0,3 p.p.
- Δ r/r
- —
Zmiana marży EBITDA r/r
10,2 p.p.
—
10,2 p.p.
—
- H1 2025
- -1,26 p.p.
- YTD 2026
- 10,2 p.p.
- Δ r/r
- —
Zmiana marży EBIT r/r
12,4 p.p.
—
12,4 p.p.
—
- H1 2025
- 1,25 p.p.
- YTD 2026
- 12,4 p.p.
- Δ r/r
- —
Zmiana marży netto r/r
6,7 p.p.
—
6,7 p.p.
—
- H1 2025
- -11,24 p.p.
- YTD 2026
- 6,7 p.p.
- Δ r/r
- —